Kā ārstēt Covid-19 ar hipertonisku sāls šķīdumu - Wellpert

Deguna un rīkles skalošana ar hipertonisku sāls šķīdumu var tikt apsvērta kā COVID-19 ārstēšanas iespēja*

Deguna un rīkles skalošana ar hipertonisku sāls šķīdumu var tikt apsvērta kā COVID-19 ārstēšanas iespēja*

Autors: JoGH © 2020 ISGH

Edinburgas un Lotianas vīrusu ārstēšanas pētījuma (Edinburgh and Lothians Viral Intervention Study), kas bija randomizēts, kontrolēts pilotpētījums – datu post-hoc sekundārā analīze liecina, ka deguna un rīkles skalošana ar hipertonisku sāls šķīdumu samazina koronovīrusa izraisītas augšējo elpceļu infekcijas (AEI) ilgumu par apmēram divarpus dienām.

Tādējādi tas var kalpot kā potenciāli drošs, efektīvs un mērogojams līdzeklis koronovīrusa slimības (Covid-19) ārstēšanai pēc inficēšanās ar smaga akūta respiratorā sindroma 2. tipa beta koronavīrusu (SARS-CoV-2).

Secinājums tika izdarīts pēc veiktā pētījuma, kurā piedalījās 66 pieaugušie ar AEI. Pētījuma laikā brīvprātīgie ar AEI 48 stundu laikā kopš simptomu parādīšanās tika randomizēti vai nu ārstēšanas vai nu kontroles grupā. Ārstēšanās grupas dalībnieki pagatavoja hipertonisku sāls šķīdumu mājas apstākļos un veica regulāru deguna un rīkles skalošanu, bet kontroles grupas dalībnieki ārstēja savu AEI kā parasti. Deguna uztriepes, kas tika ievāktas iesaistīšanas brīdī, un uzreiz no rīta, četras dienas pēc kārtas, tika nosūtītas uz laboratoriju testēšanai. Abu grupu dalībnieki rakstīja dienasgrāmatu (kas iekļāva Viskonsīnas augšējo elpceļu simptomu anketu ar 21 jautājumu) līdz pat 14 dienām vai līdz brīdim, kad viņi jutās labi divas dienas pēc kārtas. Deguna un rīkles skalošana ar hipertonisku sāls šķīdumu samazināja AEI ilgumu par 1,9 dienām (P = 0,01), bezrecepšu zāļu lietošanu — par 36 % (P = 0,004), transmisiju starp vienas saimniecības locekļiem — par 35 % (P = 0,006) un vīrusu izplatīšanos — par ≥ 0,5 log10/d (P = 0,04) — ārstēšanas grupā salīdzinājumā ar kontroles grupu.

* www.jogh.org • doi: 10.7189/jogh.10.010332

Kas ir hipertonisks sāls šķīdums, ar ko tas atšķiras no izotoniskā?

Ikdienas deguna higiēnai ieteicams lietot izotonisku šķīdumu. Izotoniskajam jūras ūdenim sāls koncentrācija ir kā fizioloģiskā šķīdumā – 0,9% nātrija hlorīda (saukts arī par parasto sāli).

Savukārt, hipertoniskajā jūras ūdenī sāls koncentrācija ir augstāka, kas nepieciešama, lai “izvilktu” šķidrumu caur deguna gļotādu uz āru, kas veicina:

 • tūskas mazināšanos;
 • deguna aizlikuma mazināšanos;
 • vietējās asins apgādes aktivizēšanos;
 • gļotu izdalīšanās pastiprināšanos, tādējādi paātrinot deguna dobuma un deguna blakusdobumu attīrīšanos.

Sāls šķīdumu var pagatavot patstāvīgi, mājas apstākļos, bet, lai izvairītos no lielas sāls koncentrācijas, kā arī ērtākai lietošanai, var iegādāties hipertonisku jūras ūdeni ar nepieciešamo sāls saturu un jūras ūdenim raksturīgiem mikroelementiem.

Wishlist 0
Continue Shopping
Paziņot Mēs jūs informēsim, kad prece būs noliktavā. Lūdzu, zemāk atstājiet savu e-pasta adresi.
0
  0
  Grozs
  Iztukšot grozu
   Scroll to Top