Grūtniecība no katras sievietes prasa ļoti daudz. Ķermenis mainās dažādos veidos, un tam nepieciešams vairāk enerģijas. Grūtniecības laikā bieži var izveidoties magnija deficīts. No vienas puses, mainoties vielmaiņai, topošās māmiņas organisms caur nierēm izvada vairāk magnija. Turklāt grūtniecības laikā palielinās augošā bērna nepieciešamība pēc magnija, jo nozīmīgā minerālviela nepieciešama kaulu veidošanai. Placenta un embrijs attīstās lielā ātrumā, un katrā fāzē jānodrošina pietiekoša magnija piegāde.
Magnijs ir vajadzīgs ikvienam. Šai minerālvielai ir svarīga loma aptuveni 600 organisma vielmaiņas procesos, un tas ir neaizstājams nervu un muskuļu impulsu avots. Tā kā organisms pats nespēj ražot magniju, tas jāuzņem ar pārtiku. Ikdienas apstākļos tas ne vienmēr ir viegli, ja vien mēs apzināti nelietojam uzturā ar minerālvielām bagātus produktus. Vācijas Magnija pētniecības biedrība (Gesellschaft für Magnesium-Forschung e.V.) iesaka grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, katru dienu uzņemt 240–480 mg magnija¹.
Magnija trūkums ir jāuztver nopietni
Magnija nepieciešamību palielina ne tikai tā pastiprinātā izdalīšanās caur nierēm un papildu nepieciešamība augošajam bērnam. Daudzām sievietēm, it īpaši grūtniecības sākumā, ir slikta dūša un vemšana, kas izraisa elektrolītu – ne tikai magnija, bet arī kālija un nātrija zudumu. Magnija deficītu ir viegli atpazīt – viena no biežākajām sūdzībām ir ikru krampji, kas galvenokārt rodas grūtniecības otrajā pusē. Šīs pazīmes sākotnēji nav iemesls satraukumam, tomēr Jums būtu jāieklausās sava ķermeņa raidītajos signālos un jākonsultējas ar savu ginekologu.
Esi pasargāta jau no paša sākuma
Šeit daži ieteikumi par uzturu grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā:
- Atsakieties no neapstrādātas pārtikas
- Izvairieties no svaigpiena produktiem
- Neēdiet subproduktus
- Izvairieties no ātrās ēdināšanas maltītēm, trekniem un sāļiem ēdieniem
- Nodrošiniet veselīgu uzturu, kas bagāts ar vitamīniem un minerālvielām
- Vairākas nelielas ēdienreizes dienā ir labākas nekā 1–2 lielas ēdienreizes
Tajā pašā laikā ir svarīgi nodrošināt pietiekamu magnija līmeni. Runājiet ar savu ginekologu. Magnija deficīta profilaksei un ārstēšanai ieteicams papildus lietot lielas magnija devas. Turklāt jāpievērš uzmanība minerālvielas kvalitātei. Magnesium-Diasporal® piedāvā plašu augstas kvalitātes magnija produktu klāstu dažādās formās un devās.
Vissvarīgākais grūtniecības laikā ir mazuļa veselīga attīstība. Un tā ir būtiski atkarīga no mātes veselības stāvokļa. Liela nozīme šeit ir vitamīniem un īpaši svarīgajām minerālvielām. Rūpējieties par sevi un savu bērnu.
¹ – Spaetling et al., J. Preg. Child Health, 2017