Ādas psoriāze ir hroniska slimība, kas mēdz atkārtoties. Personai, kura cieš no psoriāzes, lielā mērā nākas tai pakļauties, jo terapija nav saistīta tikai ar zāļu lietošanu. Kā vēl ikdienā rūpēties par psoriāzes skartu ādu, lai tā būtu vislabākajā stāvoklī? Lūk, īsa pamācība.
KĀ ĀRSTĒT PSORIĀZI?
Psoriāze uz galvas, ceļgaliem, elkoņiem vai citām ķermeņa daļām ir ļoti apgrūtinoša slimība, un, ja bojājumi ir plaši, tā izraisa kompleksus un pazeminātu pašapziņu. Tāpēc ir vērts izmantot visas pieejamās psoriāzes ārstēšanas metodes. Tādējādi remisijas fāzes ir ilgākas un paasinājuma fāzes var būt vieglākas.
Psoriāzes ārstēšanas pamatā ir zāļu terapija, ko nozīmēs un uzraudzīs dermatologs.
FOTOTERAPIJA PSORIĀZES ĀRSTĒŠANĀ
Lai gan UV staru pozitīvās iedarbības mehānisms nav pilnībā izprasts, pieredze liecina, ka fototerapija dod ļoti labus rezultātus. Tāpēc pacientiem ar psoriāzi ir ieteicams regulāri, bet mēreni uzturēties saulē. Tomēr ar UV stariem nevajadzētu pārspīlēt, jo tie var izraisīt apdegumus un pasliktināt psoriāzes skarto vietu stāvokli. Par to, cik ilgi uzturēties saulē, ir ieteicams konsultēties ar ārstu, bet ādu, kurai nav psoriāzes paasinājumu, vajadzētu aizsargāt ar krēmu ar augstu saules aizsardzības faktoru – vismaz SPF 30.
PRODUKTI PSORIĀZES SKARTAS ĀDAS KOPŠANAI
Psoriāzes skartai ādai ir nepieciešama ikdienas kopšana, arī remisijas periodos, kuriem ir jābūt pēc iespējas ilgākiem. Viens no galvenajiem profilakses pasākumiem ir psoriātiskai ādai paredzēto specializēto produktu lietošana. Ieteicams izmantot ķermeņa krēmu, piemēram, Psoritar-Intensive, kas uzturēs ādu labā stāvoklī, pastiprinās terapijas iedarbību un paildzinās remisijas periodu. Produktos, kas ir paredzēti psoriāzes skartai ādai, ir svarīgas šādas sastāvdaļas:
- keratinizāciju regulējošas vielas (piemēram, ihtiols, salicilskābe un tās atvasinājumi);
- ādu mīkstinošas vielas (piemēram, urīnviela, mīkstinoši līdzekļi);
- vielas, kas nodrošina eļļošanu, epidermas lipīdu aizsargkārtas atjaunošanu (piemēram, Omega-6 un Omega-3, dabiskās un minerāleļļas);
- antioksidanti (piemēram, A, C, E vitamīns, rozmarīna ekstrakts);
- nomierinošas vielas (piemēram, betaīns, pantenols);
- vielas ar antibakteriālām īpašībām (piemēram, piroktona olamīns).
Laba alternatīva galvas ādas krēmam ir keratolītiskais šķīdums Ichtilix-forte vai praktiskais Puri-Ichtilium ķermeņa un galvas ādu attīrošais gels, kas regulē pīlinga procesu un mazina psoriāzes smaguma pakāpi, un novērš atkārtošanos. Gels mazina ādas niezi, sausumu un zvīņu redzamību. Pēc lietošanas āda ir attīrīta, mitrināta un nogludināta. Ir vērts ņemt vērā, ka specializētos produktus ir ieteicams lietot regulāri, pat slimības remisijas laikā, – tad varat sasniegt vislabākos rezultātus.
GALVAS ĀDAS UN ĶERMEŅA PSORIĀZE: PADOMI SAISTĪBĀ AR UZTURU UN DZĪVESVEIDU
Zāles, fototerapija un preparāti psoriāzes ārstēšanai parasti visbiežāk tiek minēti saistībā ar slimības terapiju. Tomēr ir vērts rūpēties par ādu arī iekšēji. Pirmkārt, svarīgs ir uzturs, kas ir bagāts ar dārzeņiem un augļiem, tostarp treknām jūras zivīm, linsēklām un linsēklu eļļu, riekstiem un sēklām. Tomēr ir ieteicams ierobežot dzīvnieku izcelsmes produktu, rafinēta cukura un izteikti pārstrādātu pārtikas produktu lietošanu. Ieteicams rakstīt uztura dienasgrāmatu, lai varētu sekot līdzi tam, kā jūsu āda reaģē uz noteiktiem pārtikas produktiem. Cilvēkiem, kuri cieš no psoriāzes, ir jāapzinās, ka tās gaitu var saasināt arī smags stress. No tā ne vienmēr var izvairīties, taču fiziskās aktivitātes un relaksācijas tehnikas, piemēram, joga un meditācija, var palīdzēt tikt galā ar ikdienas nervu spriedzi. Turklāt speciālisti iesaka nelietot alkoholu un cigaretes, kas var izraisīt nepatīkamus simptomus.