Cukura ietekme uz zarnu mikrofloru - Wellpert

Cukura ietekme uz zarnu mikrofloru

Cukura ietekme uz zarnu mikrofloru

Saldumu un cukura patēriņš ir viens no galvenajiem mūsdienu uztura izaicinājumiem gan bērniem, gan pieaugušajiem. Īpaši aktuāli tas ir svētku laikā, kad apberam bērnus ar saldumu kalniem. Tāpēc nav brīnums, ka brīvdienās mēs pieņemamies svarā un sūdzamies par smagu vēderu pārēšanās dēļ, pastāvīgu našķošanos un milzīgu cukura daudzumu. Cukurs un tā ietekme uz bērnu veselību ir viena no visvairāk apspriestajām tēmām uztura zinātnē. Īpaši svarīgs aspekts ir cukura ietekme uz bērnu zarnu mikrofloru. Tā līdzsvars ir īpaši svarīgs viņu imūnsistēmas attīstībai, gremošanai un pat psiholoģiskajai veselībai, un nelīdzsvarotība var ietekmēt turpmāko dzīvi.

Cukura ietekme uz zarnu mikrofloru

Bērnu zarnu mikroflora ir miljardiem mikroorganismu, tostarp baktēriju, vīrusu un sēnīšu, kas dzīvo zarnās un spēlē vitāli svarīgu lomu gremošanas procesā, barības vielu sintēzē un imūnsistēmas veidošanā. Jaunākie pētījumi liecina, ka pārmērīgs cukura patēriņš var negatīvi ietekmēt šo mikrofloru, izjaucot tās līdzsvaru un daudzveidību, ko sauc par disbiozi.

Disbioze bērnu zarnās var izraisīt dažādas veselības problēmas, tostarp gremošanas problēmas, paaugstinātu iekaisuma līmeni un pat novājinātas imūnsistēmas funkcijas. Pētījumi liecina, ka cukurs veicina noteiktu patogēno baktēriju augšanu, vienlaikus samazinot labvēlīgo baktēriju, piemēram, Lactobacillus un Bifidobacterium, daudzumu un daudzveidību. Šīs labvēlīgās baktērijas ir svarīgas, lai novērstu patogēno mikroorganismu izplatīšanos un hronisku iekaisumu organismā.

Cukura un imūnsistēmas attīstība

Bērnība ir kritisks periods imūnsistēmas attīstībai, un zarnu mikroflorai šajā procesā ir būtiska loma. Izjaucot mikrofloras līdzsvaru, cukurs var negatīvi ietekmēt imūnsistēmas attīstību. Pētījumi liecina, ka disbioze var vājināt zarnu barjeru, ļaujot patogēniem vieglāk iekļūt organismā un izraisīt iekaisuma reakcijas. Tas ne tikai palielina infekciju risku, bet arī var izraisīt autoimūnas slimības.

Cukura patēriņš un aptaukošanās

Bērnu aptaukošanās ir vēl viena liela problēma, kas saistīta ar pārmērīgu cukura patēriņu. Cukurs ir milzīgs kaloriju avots, kas bez vērtīgām uzturvielām var viegli veicināt aptaukošanos. Turklāt cukurs var ietekmēt zarnu mikrofloras sastāvu tādā veidā, kas veicina tauku uzkrāšanos. Pētījumi liecina, ka atsevišķi mikroorganismu veidi, kas palielinās pārmērīga cukura patēriņa dēļ, var veicināt iekaisuma procesus un palielināt tauku uzkrāšanos organismā.

Pētījumā, kas publicēts Communications Biology, atklājās, ka bērniem ar disbiotisko zarnu mikrobiomu un neveselīgiem ēšanas paradumiem var būt nosliece uz aptaukošanos. Tika arī novērots, ka lielāks piena, zivju, sēklu un pilngraudu maizes patēriņš bija saistīts ar veselīgāku mikrobiotas konfigurāciju, savukārt lielāks pārstrādātu piena produktu, picu, desu un saldināto dzērienu patēriņš bija saistīts ar mazāk labvēlīgiem mikrobiotas stāvokļiem.

Citā rakstā, kas publicēts žurnālā Diabetology, tika apspriests, kā pārmērīgs cukura patēriņš var izraisīt būtiskas izmaiņas mikrobiotas sastāvā un funkcijās, tostarp samazināt baktēriju daudzveidību un mainīt vielmaiņu. Šīs izmaiņas var ietekmēt zarnu sienas integritāti un veicināt iekaisumu. Pēdējais bieži izraisa dažādus vielmaiņas stāvokļus, piemēram, metabolisko sindromu, insulīna rezistenci, dislipidēmiju un 2. tipa diabētu. Pētnieki uzsvēra, ka mūsdienu tipiskā Eiropas diēta, kurā ir daudz pārstrādātu pārtikas produktu un pievienots cukurs, var tieši ietekmēt zarnu mikrobiotas sastāvu un funkcionalitāti, izraisot disbiozi.

Šie pētījumi liecina, ka cukura patēriņam ir tieša ietekme uz zarnu mikrobioma veselību bērniem un ka uztura izmaiņas, samazinot cukura uzņemšanu un palielinot veselīgāku pārtikas produktu, piemēram, pilngraudu, augļu un dārzeņu, kā arī atbilstošu probiotiku patēriņu, var. palīdz uzturēt vai atjaunot veselīgu mikrobiomu.

Probiotikas ir veids, kā palīdzēt zarnu miroflorai

Lai mazinātu cukura negatīvo ietekmi, ieteicams lietot probiotikas. Viena no labākajām izvēlēm ir Dr.OHHIRA® probiotikas, kas sastāv no iespaidīga klāsta dažādu veidu aktīvo un dzīvotspējīgo lakto un bifido probiotisko kultūru, šķiedru materiālu un vairākiem simtiem fermentācijas periodā izveidojušos biogēno metabolītu. Dr.OHHIRA® labo baktēriju komplekss ir mīkstās augu želatīna kapsulās. Patentētās kapsulas sienas aizsargā baktērijas no kuņģa skābes iedarbības un ļauj baktērijām droši nokļūt zarnās.

Piemērotas gan pieaugušajiem, gan bērniem, probiotikas palīdz atjaunot zarnu mikrofloru pēc antibiotiku kursa, saslimšanas vai daļēji mazina nepietiekama uztura radītos bojājumus.

Tāpat svarīgi uzsvērt, ka zarnu mikrofloras atjaunošana un uzturēšana ir ilgstošs process, kas prasa pastāvīgas diētas un dzīvesveida izmaiņas. Regulāras fiziskās aktivitātes, pietiekama ūdens uzņemšana un stresa pārvaldība ir arī svarīgi faktori zarnu veselības veicināšanā.

Avoti:

(American Journal of Clinical Nutrition, 2018).
(Frontiers in Immunology, 2019).
(Nature Communications, 2020).
(Candida ir žarnyno sveikata, 2020).

Rakstu sagatavoja Dr.Ohhira pārstāvniecība Latvijā.

Wishlist 0
Continue Shopping
Paziņot Mēs jūs informēsim, kad prece būs noliktavā. Lūdzu, zemāk atstājiet savu e-pasta adresi.
0
    0
    Grozs
    Iztukšot grozu
      Scroll to Top