Kā pareizi rūpēties par zīdaiņa un bērna ādu - Wellpert

Pirmajās dzīves dienās jaundzimušā ādai ir nepieciešama īpaša kopšana ‒ uzzini, kā pareizi rūpēties par to

Pirmajās dzīves dienās jaundzimušā ādai ir nepieciešama īpaša kopšana ‒ uzzini, kā pareizi rūpēties par to

ZĪDAIŅA ĀDAS UZBŪVE UN FUNKCIJAS. KĀ TĀ ATŠĶIRAS NO PIEAUGUŠA CILVĒKA ĀDAS?

Jaundzimušā, zīdaiņa un mazuļa āda daudzējādā ziņā atšķiras no pieauguša cilvēka ādas. Tā ir jutīgāka un daudz biežāk pakļauta kairinājumam. Tas cita starpā ir saistīts ne tikai ar to, ka āda vēl nav nobriedusi, bet arī ar atšķirībām ādas uzbūvē. Bērna āda ir mazāk elastīga, plānāka un šūnas ir izvietotas brīvāk. Lipīdu apvalkam, kas pasargā ādu, ir atšķirīgs sastāvs un mazāk skābs pH līmenis. Tādējādi var pieņemt, ka mazuļa āda ir tikpat nenobriedusi kā pārējās ķermeņa sistēmas un dziedzeri.

Āda ir lielākais orgāns cilvēka ķermenī. Tai ir ļoti nozīmīga aizsargfunkcija, veidojot organisma barjeru pret apkārtējiem ārējiem faktoriem. Tikai augot bērns sāk iegūt tādu ādu un epidermas struktūru, kas atbilst pieaugušā ādai. Mazuļa ādai ir plānāka epiderma, tā ir mazāk elastīga un pēc saules iedarbības saražo mazāk pigmentu – melanīnu, tādēļ āda ātrāk apdeg, ir jutīgāka, caurlaidīgāka. Tai ir arī īpaša, ļoti svarīga loma ķermeņa temperatūras regulēšanā atkarībā no apkārtējās vides apstākļiem. Bērnu sviedru dziedzeri nav pilnībā nobrieduši, un to ir ievērojami mazāk nekā pieaugušajiem. Tas var izraisīt sliktāku spēju pielāgoties mainīgām, īpaši ekstremālām temperatūrām, kas rada ķermeņa noslieci uz pārkaršanu un atdzišanu. Zīdaiņu un mazu bērnu mati un nagi, tā sauktie ādas derivāti, ir plānāki un smalkāki. Matus var viegli noberzt un tie viegli izkrīt, ir plāni un mīksti. Savukārt nagi ir trausli, plāni un bieži šķeļas. Tomēr tas nenozīmē, ka bērnam ir slimība vai vitamīnu trūkums. Pieaugušiem līdzīgo formu mati un nagi sasniegs tikai pēc vairākiem gadiem vai pat pirmajos skolas gados. Ņemot vērā, ka maza bērna āda ir plānāka, pastāv lielāka iespēja, ka tā laidīs cauri un absorbēs medikamentus vai kaitīgas ķīmiskās vielas no apkārtējās vides.

JAUNDZIMUŠO, ZĪDAIŅU UN MAZU BĒRNU ĀDAI IR NEPIECIEŠAMA ĪPAŠI RŪPĪGA KOPŠANA AR ATBILSTOŠIEM PRODUKTIEM

Sāksim ar vannošanos: cik bieži un kā pareizi ir jāvanno mazuļi? Vannošanu vajadzētu veikt vairākas reizes nedēļā, un, ja nepieciešams, mazuli, pat mazāko, var vannot katru dienu. Vannošanai varat izvēlēties īpašu vannu vai mazuļu dušu. Mazuļu ādas mazgāšanai iesakām maigus mazgāšanas līdzekļus vai vannas emulsijas, kas ir paredzētas bērnu ādai. Pieaugušajiem paredzētie ādas tīrīšanas līdzekļi var nebūt piemēroti un var kairināt mazuļa jutīgo ādu. Mazuli ir ieteicams mazgāt ar rokām, jo, lietojot papildu mazgāšanas ierīces vai sūkļus, ir grūtāk ievērot higiēniskus apstākļus. Matus var mazgāt ar to pašu ķermeņa mazgāšanas līdzekli vai arī izmantot īpašus, maigus šampūnus. Pietiks, ja šo darbību atkārtosiet divas vai trīs reizes nedēļā. Ideālā ūdens temperatūra ir tuvu ķermeņa temperatūrai ‒ aptuveni 33‒34 grādi pēc Celsija. Vannošanai nevajadzētu ieilgt, jo mazuļa āda var kļūt pārāk sausa. Tikai pāris minūtes. Pēc tam rūpīgi noslaukiet mazuli, aptinot ar mīkstu, tīru dvieli un īpašu uzmanību pievēršot ādas krokām.

AR KO IEZIEST MAZUĻA ĀDU UN VAI VISIEM BĒRNIEM IR JĀLIETO KRĒMI?

Mazuļu ādas kopšanai ir ieteicams izmantot īpaši izstrādātus produktus. Īpaši ieteicami un droši ir aptiekā pieejamie produkti. Ir vērts izvēlēties tos, kuru saturs ir ļoti vienkāršs un nesatur smaržvielas, turklāt uz iepakojuma ir sniegta informācija par paredzēto lietošanu mazuļiem. Veselai mazuļa ādai papildu mitrinoša kopšana ir nepieciešama tikai tad, ja tā kļūst kairināta vai sausa. Ja ādai ir nosliece uz sausumu, atbilstoša sastāva kopšanas preparāts ļaus mazināt kairinājumu, atjaunojot pareizu ādas lipīdu slāņa sastāvu. Veselā bērna āda arī profilaktiski ir jāpasargā no kaitīgiem un kairinošiem vides faktoriem, piemēram, vēja, sala un saules stariem. Atbilstoša izvēle šādā gadījumā ir sauļošanās krēmi, kas ir droši maziem bērniem, un citi līdzekļi, kas pasargā ādu. Rūpējoties par ādu bērniem, kuriem ir diagnosticēts atopiskais dermatīts, ir jālieto tikai aptiekās pieejamie preparāti un līdzekļi, kas ir paredzēti atopiskai ādai. Ja ādas stāvokļa problēma ir ļoti nopietna, pareizo ādas kopšanas veidu palīdzēs noteikt pediatrs vai dermatologs.

KO DARĪT, JA PROBLĒMA IR ĀDĀ? VAI TĀ IR SAUSA, KAIRINĀTA UN NIEZOŠA?

Pat veseliem zīdaiņiem periodiski mēdz būt sausa vai kairināta āda. Maigas, jutīgas un atopiskas ādas gadījumā eksperti iesaka jau no pirmās dzīves dienas lietot mīkstinošus līdzekļus. Šo produktu sastāvs ir pēc iespējas vienkāršāks, tajos nav smaržvielu un tie satur dabīgas eļļas. Mīkstinoši līdzekļi ir palīgs cīņai ar daudzām ādas slimībām, tostarp atopisko dermatītu, kopjot un uzturot ādu. Produktu formulas nodrošina to daudzpusīgu iedarbību atkarībā no lietojuma: vannošana un mazgāšana, krēmi pēc vannošanās un losjoni, mitrināšana, ieeļļošana un barjeras izveide. Pareizi izvēlēts mīkstināšanas līdzeklis atkarībā no ādas sausuma pakāpes var stiprināt ādas dabisko aizsargbarjeru, novērst kairinājumu un sausumu, nomierināt un remdēt niezi, kā arī novērst iekaisumu, sausuma un niezes pazīmju atkārtotu rašanos. Ja bērnam ir ādas slimības, iespējams, ka mīkstinošie līdzekļi ir jālieto katru dienu, pēc nepieciešamības dažreiz pat divas vai trīs reizes dienā un biežāk. Mitrinošie ādas kopšanas līdzekļi visefektīvāk iedarbosies tad, ja tos uzklāsiet aptuveni piecas minūtes pēc vannošanās.

Wishlist 0
Continue Shopping
Paziņot Mēs jūs informēsim, kad prece būs noliktavā. Lūdzu, zemāk atstājiet savu e-pasta adresi.
1
  • Produkts pievienots grozam
1
Grozs
    Scroll to Top